Zapowiedź: Polonia Bytom - Małapanew

• autor: Ozimek, 2014-09-19 11:21

Małąpanew czeka jutro teoretycznie najcięższe do tej pory spotkanie w III lidze. "Hutnicy" wybierają się bowiem do Bytomie, gdzie zmierzą się z jedyną dotąd niepokonaną drużyną, liderem tabeli, Polonią.

Niebiesko-czerwoni powstali 4. stycznia 1920 roku, a największe sukcesy odnosili w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to aż osiem razy plasowali się na podium I ligi, dwukrotnie (1954, 1962) sięgając po Mistrzostwo Polski. Trzykrotnie wystąpili także w finale Pucharu Polski (1964, 1973, 1977), ulegając jednak w ostatnim meczu dwukrotnie Legii Warszawa oraz Zagłębiu Sosnowiec. W 1965 roku Polonia wygrała także nieistniejący już Puchar Intertoto, a także była pierwszą polską drużyną, która awansowała do I rundy Pucharu Europy.

Polonia spędziła aż 35 sezonów w Ekstraklasie, co daje jej 15. miejsce w tabeli wszech czasów.

Dzisiejsza Polonia chce nawiązać do lat świetności drużyny, która jeszcze w 2011 roku występowała na poziomie Ekstraklasy. Bytomianie są głównym faworytem rozgrywek trzecioligowych. W dziewięciu meczach (jeden zaległy) odnieśli osiem zwycięstw, a jedyną drużyną, która zdołała urwać im punkty był Rekord Bielsko-Białą w IV kolejce (2-2). Także stosunek bramkowy wygląda imponująco: 29 bramek strzelonych i tylko 5 straconych.

W drużynie trenera Jacka Trzeciaka najbardziej znaną postacią jest z pewnością Michał Zieliński. Napastnik ten ma za sobą 77 meczów w Ekstraklasie, w których strzelił 9 bramek. W 2008 roku wystąpił nawet w reprezentacji Polski podczas zimowego zgrupowania w Turcji. Ciekawą postacią jest także lider defensywy Bytomian - Jacek Broniewicz. Wychowanek Orła Dzierżysław w przeszłości występował m. in. w Polonii Warszawa oraz Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Doskonale znany kibicom z opolszczyzny jest z kolei występujący w pomocy Marcin Lachowski. Urodzony w Brzegu łącznik reprezentował barwy takich druzyn jak Odra Opole, Zagłębie Sosonowiec, LZS Leśnica i Ruch Zdzieszowice nim niecały rok temu trafił do Bytomia. Dość powiedzieć, że w Sosnowcu wystąpił w 200 meczach, w których zdobył aż 56 bramek. Innym znanym w naszym regionie piłkarzem jest Adrian Krysian. Wychowanek Błękitnych Stargard Szczeciński jeszcze na wiosną występował w opolskiej Odrze, a wcześniej spędził pół roku w MKS-ie Kluczbork.

Ważnymi zawodnikami ekipy trenera Trzeciaka są także Krzysztof Michalak (kilka występów w Ekstraklasie w GKS-ie Bełchatów), Robert Trznadel (Górniak Zabrze), Rafał Sadowski (GKS Katowice), czy Dawid Cempa (Legia Warszawa ME).

A co słychać w obozie Małejpanwi? Drużyna jest już po pierwszych treningach z nowym trenerem Dariuszem Kaniuką. Prócz Denisa Kotuli, który jest wyłączony z gry niemal od początku sezonu, do meczu są gotowi wszyscy zawodnicy. Ostatni remis z mocnymi rezerwami Górnika Zabrze dał nadzieję na lepsze czasy w ekipie "Hutników", teraz jednak porzeczka zawieszona została jeszcze wyżej.

Zdecydowanym faworytem jest na pewno Polonia, jednak wcale nie jest powiedziane, że Małapanew nie może sprawić niespodzianki, o czym doskonale przekonaliśmy się tydzień temu, kiedy to po najlepszym meczu w sezonie pechowo zremisowaliśmy w Zabrzu.

Początek spotkania w sobotę, o godzinie 16.00 na Stadionie im. Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu (ul. Olimpijska 2), na którym, tak jak w Ozimku, rozpoczęły się właśnie prace remontowe.

Strona Polonii: http://www.poloniabytom.com.pl

Aktualna tabela III ligi: http://polskieligi.net/statystyki/3-liga/3-liga-opolsko-slaska

Kadra na mecz:
Bramkarze: Ciekalski, Feć.
Obrońcy: Baingo, Cembolista, Krzymiński, Ploch, Riemann, Zmuda.
Pomocnicy: Czapliński, Górniaszek, Marzec, Meryk, Reimann, Włoch, Wróblewski.
Napastnicy: Borowiec, Karabin, Lichosik, Molendowski.

Zdjęcie: wikipedia.pl

Słowenia-Polska Maribor El. MŚ 2010