Seniorzy na starcie

• autor: Ozimek, 2014-01-11 21:18

W poniedziałek 13 stycznia o godz.18.30 planowane są pierwsze zajęcia pomarańczowo-czarnych. O tym jakie cele ma w Nowym Roku Małapanew, a także o tym z jakimi problemami zmagają się nasi piłkarze i jaki kształt będzie miała kadra pierwszego zespołu opowiedział nam sternik-Prezes Hutników pan Tomasz Łapot

Redakcja: Panie Prezesie za nami szalony rok 2013. Małapanew jako beniaminek na koniec sezonu w czerwcu zajęła 4 lokatę i chyba mało kto się spodziewał iż będzie tak wysoko, z drugiej strony na mecie sezonu okazało się iż ta 4 lokata jest miejscem tuż za zwycięzcami czyli zespołami, które awansowały. Jak w takim razie rozpatrzyć ten wynik?

Tomasz Łapot: Na pewno nie w kategoriach porażki. Celem numer jeden było utrzymanie, a za to, że  zespół prezentował się bardzo dobrze należą mu się słowa uznania. Wiadomo iż apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale kolejne pół roku pokazało iż nie bylibyśmy wstanie udźwignąć ciężarów organizacyjnych, a przede wszystkim finansowych gry na szczeblu III ligowym.

Stary rok zakończyliśmy również na 4 pozycji czy przypadkiem nie jest tak iż właśnie takie jest nasze miejsce w szeregu opolskiej piłki nożnej?

Ciężko ocenić tą nasza rundę. Jest lepiej niż rok temu o tej samej porze (od red. na półmetku sezonu 2012/13 zajmowaliśmy 5 miejsce) z drugiej strony początek sezonu zaliczyliśmy koszmarny. Mieliśmy też w kilku spotkaniach trochę szczęścia, w których mogliśmy równie dobrze przegrać jak np. w meczu z Chemikiem, Otmętem czy Spartą Paczków, która w tej lidze jest poza konkurencją. Z przebiegu rundy można postawić chyba takie stwierdzenie, że miejsce w tabeli jest odzwierciedleniem naszych możliwości. W tym sezonie trzeba zając minimum 6 lokatę żeby być spokojnym utrzymania (od red. reorganizacja ligi), a co za tym idzie jest taki mały paradoks ,że chcąc się utrzymać trzeba być w grupie zespołów, które jednocześnie walczą o awans

No właśnie jak to jest z tą III ligą Małapanew będzie się o nią walczyć?

Na boisku zespół zawsze wychodzi z wolą zwycięstwa. Nie wyobrażam sobie żeby było inaczej. Ostatnio zarząd analizował koszty z tym związane. Przypomnę iż w przyszłym sezonie w III lidze będzie 20 zespołów w jednej lidze. Koszty są ogromne. Teraz rozumiem dlaczego Skalnik Gracze zrezygnował z awansu. Sami sędziowie i transport to kwoty cztery razy wyższe niż w IV lidze. Organizacyjnie i finansowo Małapanew na pewno nie jest na to gotowa. Kluby z dwukrotnie wyższym budżetem z woj. opolskiego jak Polonia Głubczyce czy Piast Strzelce Op. obrazują jak wygląda starcie z klubami z województwa śląskiego.

O co w takim razie zagra nasza drużyna w drugiej rundzie i w jakim składzie personalnym?

Małapanew zagra o to by na koniec sezonu nie być niżej niż na miejscu 6. W innym wypadku może to bowiem oznaczać degradację do niższej ligi czyli myśli, której do siebie nie dopuszczamy. Najbliższe pół roku to będzie ciężki czas dla naszego klubu do 9 kwietnia mamy warunkowa licencję i nie wiadomo czy zostanie ona przedłużona. Wszystko zależy czy ruszą jakieś prace na obiekcie.
Zespół do rozgrywek podejdzie w niezmienionym składzie mam tu na myśli sztab szkoleniowy. Jeśli chodzi o sprawy kadrowe to niestety nie wszyscy zawodnicy będą dalej grać. Z zespołem pożegnali się Michał Noga i Robert Murszewski czyli dwa ważne ogniwa. Obaj lojalnie uprzedzili iż wyjeżdżają z Ozimka poza województwo (od red. Robert Murszewski) i zagranicę (od. red. Michał Noga) i nie będą już wstanie nas reprezentować. Nie wiadomo czy w zespole pozostanie Bartosz Stręk, który nie miał udanej rundy i zastanawia się nad dalszą grą w naszym zespole. Pozostali zawodnicy, a jest ich 18 zadeklarowali iż będą dalej bronić barw klubu.

Czy pojawią się nowi zawodnicy?

Działamy w określonych realiach, a klubu nie stać na ściąganie piłkarzy za których trzeba zapłacić. W okresie zimowym bez zgody klubu jest to nie możliwe, a co za tym idzie nie przewidujemy żadnych przetasowań. Być może ktoś z kadry drugiego zespołu bądź juniorów zasili piłkarzy pierwszego zespołu. Na zajęciach ma się pojawić Mariusz Podgórny (od red. wypożyczony z Ozimka do Unii Kolonowskie), a trener wraz z zawodnikiem będzie musiał ocenić czy warto już teraz skrócić roczne wypożyczenie tego piłkarza. Być może gdzieś w okolicy pojawi się zdolny chłopak, który będzie chciał się sprawdzić, ale priorytetem dla trenera będzie budowa zespołu z tych chłopaków, którzy zostali o czym został już poinformowany. Od kilku lat jesteśmy też wierni myśli iż trzeba stawiać głównie na swoich chłopaków.

Czego w takim razie życzyć klubowi w nadchodzącym roku?

Przede wszystkim tego by wszystkich zawodników omijały kontuzje szerokim łukiem. Dla klubu ważne też będzie żeby poukładać wszystkie sprawy organizacyjne. Tego byśmy doczekali się w końcu remontu naszego obiektu i spokojnego utrzymania się w IV lidze. Jeśli chodzi zaś o młodzież to doczekania się talentów na miarę Waldka Soboty i Pawła Olkowskiego.

Tego więc życzymy wszystkim sympatykom naszego klubu. Dziękuje za rozmowę

Dziękuje.

Polska-Kanada Bydgoszcz towarzyski