Reorganizacja rozgrywek młodzieżowych

• autor: Ozimek, 2013-04-10 23:07

Do głównych celów reorganizacji w sezonie 2013/14 należą m.in. ujednolicenie systemu rozgrywek, zwiększenie atrakcyjności rozgrywek, a także podniesienie poziomu szkolenia młodzieży w województwie opolskim.

Jak reorganizację widzi Opolskie Związek Piłki Nożnej?

Juniorzy Starsi

Obecnie mamy I ligę juniorów, 4 grupy II ligi juniorów oraz 13 klas A.
W rozgrywkach zgłoszeni są zawodnicy rocznika 94 i młodsi. Młodsi w tym wypadku oznacza, że jeden zawodnik zgłoszony do rozgrywek jest o 10 lat młodszy od najstarszego! Taka sytuacja ma być niedopuszczalna.

W sezonie 2013/2014 do rozgrywek mają być zgłoszeni jedynie zawodnicy z rocznika 95, 96 oraz 97.
Mają być także tylko 3 ligi juniorów starszych:
- Opolska Liga Juniorów – 8 zespołów
- I liga juniorów (2 grupy) – 28 zespołów
- II liga juniorów (4 grupy) - 64 zespołów

Juniorzy Młodsi
W obecnym sezonie mamy tylko dwie ligi juniorów młodszych: Ligę wojewódzką i Ligę prowadzona przez podokręg Nysa. Zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek są z przedziału 96-02, czyli 6 lat rożnicy.

W sezonie 2013/2014 do rozgrywek mają być dopuszczeni tylko zawodnicy z roczników 97, 98 oraz 99.
W tym wypadku także mają być 3 ligi juniorów młodszych:
- Wojewódzka Liga Juniorów Młodszych – 8 zespołów
- I liga juniorów młodszych (2 grupy) – 28 zespołów
- II liga juniorów młodszych (4 grupy) - 64 zespołów

Trampkarze
Obecnie mamy jedną ligę wojewódzką oraz 6 lig w pięciu podokręgach. Zgłoszeni do rozgrywek są zawodnicy z przedziału wiekowego 98-04. Jest także aż 105 zespołów 7-osobowych. W tych rozgrywkach zgłoszeni są zawodnicy z przedziału wiekowego 98-06.

Po reorganizacji występować w tej lidze mają tylko i wyłącznie zawodnicy z roczników 99-01.
Podobnie jak w lidze juniorów oraz juniorów młodszych mają być 3 ligi trampkarzy:
- Wojewódzka Liga Trampkarzy– 8 zespołów
- I liga trampkarzy (2 grupy) – 28 zespołów
- II liga trampkarzy (4 grupy) – 48 zespołów lub więcej w zależności od zgłoszeń

Opolski Związek Piłki Nożnej proponuje w małych ośrodkach możliwość tworzenia wspólnych, regionalnych, łączonych drużyn młodzieżowych. W tego typu drużynach występować będą zawodnicy z odpowiednich przedziałów wiekowych. Co istotne, kluby, które zdecydują się na utworzenie w/w drużyn, spełnią automatycznie wymóg licencyjny związany z posiadaniem drużyny młodzieżowej.

W związku z planowanymi zmianami rozgrywek juniorskich na Opolszczyźnie w II lidze juniorów szykuje się prawdziwa rzeź. W lidze utrzymają się tylko pierwsze cztery drużyny w każdej grupie. Pozostałe zostaną zdegradowane do A-klasy, która w przyszłym sezonie będzie grać w czterech grupach po 16 drużyn. Żadna z obecnych drużyn II ligi w tym sezonie nie uzyska awansu do I ligi. Na osłodę OZPN od przyszłego sezonu zmieni oficjalną nazwę z II ligi na I ligę.

źródło: opolskizpn.pl, opolskaliga.pl, liga.net.pl, lzskup.futbolowo.pl

LZS Chrząstowice - Małapanew (mecz w Ozimku)